Zwiększanie mocy silnika – ile można zyskać

Silnik to podstawowy element każdego pojazdu. Zbudowany z wielu segmentów układ wprawia w ruch wszystkie pozostałe części maszyny. Wchodząc w posiadanie samochodu, liczymy, że będzie on służył nam długo i stosownie do naszych oczekiwań. Jego moc jest jednak fabrycznie ograniczona, w celu zabezpieczenia przed niewłaściwą eksploatacją auta. Istnieje jednak cała gama sposobów, mających na celu obejście tych ograniczeń. Począwszy od tankowania lepszego, niestety zazwyczaj droższego paliwa, przez delikatną regulację poszczególnych podzespołów, na daleko idących modyfikacjach samochodu kończąc. Jednocześnie należy pamiętać, że decydując się na zwiększenie mocy silnika, powinniśmy najpierw doskonale go poznać, aby perfekcyjne zorganizować jego funkcjonowanie. Idealna optymalizacja wszystkich podzespołów opłaci się zarówno pod względem podniesienia mocy pojazdu, jak i pod kątem ekonomicznym.

Chip tuning – jakie niesie ze sobą korzyści?

Chip tuning jest uznawany za najbardziej podstawowy sposób poprawy osiągów auta. Zwiększa on moc silnika nawet o kilkadziesiąt procent, nie obniżając przy tym jego wytrzymałości. Proces instalacji jest dość prosty. Wprawnemu mechanikowi zajmuje on nieco ponad półtorej godziny. Korzyści są jednak ogromne. Poprawnie zainstalowany chip tuning znacznie poprawia dynamikę, zwrotność oraz komfort prowadzenia auta. Dzięki niemu wyprzedzanie staje się o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Jakby tego było mało, zamontowane usprawnienie pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa, gdyż jest ono wówczas perfekcyjnie wykorzystywane. Z tego względu rozwiązanie to jest cenione właśnie za fakt, że ogólnie rzecz biorąc, ekonomicznie opłaca się wprowadzić je w aucie. Warto podkreślić też, że zainstalowanie tego usprawnienia nie wpłynie w żadnym stopniu na emisję toksycznych dla środowiska związków. Możemy więc łatwiej pokonywać wzniesienia, przy wykorzystaniu jak największej mocy auta, jednocześnie ciesząc się, że nie zatruwamy otoczenia.

Inne sposoby na zwiększenie mocy silnika

Czasem może się zdarzyć, że po pomyślnym wprowadzeniu chip tuningu osiągi podnoszą się o dość znikomą wartość. Wynika to z faktu, że producent jak najmocniej zbliżył się do optymalnych warunków układu. Pozostają wówczas inne, z reguły mechaniczne rozwiązania. Modyfikować i usprawniać auto można na wiele sposobów. Najczęstszym wyborem jest wymiana wałka rozrządu. Ten zainstalowany w głowicy silnika element odpowiada za otwieranie oraz zamykanie zaworów dolotowych i wydechowych. Optymalizacja jego działania znacznie podnosi osiągi układu. Często spotyka się też podejście wykorzystujące zwiększenie stopnia sprężania. Rozwiązanie to, podobnie do chip tuningu, zwiększa dynamikę i satysfakcję z jazdy. Niektórzy mechanicy stosują natomiast zmodyfikowanie wydechu. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie te rozwiązania naruszają integralność całego układu, należy więc wprowadzać je z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal.

Jak wysoko można podnieść poprzeczkę?

Najczęściej szczyt swoich możliwości pokazuje nam sam samochód. Często zdarza się, że zbyt mocne zwiększenie mocy silnika powoduje awarię innych elementów pojazdu, takich jak na przykład skrzynia biegów. Konieczne jest więc racjonalne podejście, aby maksymalnie wykorzystać potencjał głównej jednostki auta, nie naruszając przy tym innych składowych samochodu. Jeśli natomiast wszystkie komponenty pracują idealnie, na największych możliwych osiągach, a cały czas pozostajemy nie usatysfakcjonowani, warto wtedy pomyśleć o zamianie pojazdu na mocniejszy.

2020-10-16T15:44:16+00:0016 Październik, 2020|