Najważniejsze zespoły silnika

Silnik to serce samochodu, o które trzeba dbać, regularnie je serwisować i oczyszczać. W przeciwnym razie, w pojedynczych komponentach zaczną powstawać defekty, a jazda autem nie będzie już tak komfortowa i bezpieczna, jak w przypadku kiedy cały układ silnika jest całkowicie sprawny. Każdy użytkownik samochodu powinien wiedzieć więc, z jakich pojedynczych elementów składa się silnik i za co odpowiedzialny jest konkretny zespół.

Najważniejsze zespoły i układy silnika

Silniki posiadają różnice konstrukcyjne, w zależności od pojazdów, w jakich są zlokalizowane. Pomimo tych różnic wszystkie silniki składają się z części wspólnych, do których zalicza się:

– kadłub stanowiący „szkielet” silnika, który łączy ze sobą wiele jego elementów (również podwozie samochodu). To najcięższy, a zarazem największy człon silnika. W kadłubie umieszczone są w m.in. cylindry czy części mechanizmu rozrządu. W górnej części kadłuba znajduje się głowica ze świecami. Kadłub i głowica wykonane są z żeliwa lub aluminium.

– Mechanizm tłokowo-korbowy, na który składają się tłok, wał korbowy i korbowód. Zadaniem tego mechanizmu jest zastąpienie ruchu pierwotnego tłoka na ruch obrotowy wału korbowego.

– Mechanizm rozrządu, który kieruje wymianą ładunku w cylindrze silnika, czyli steruje obiegiem paliwa i odprowadzaniem spalin. W skład mechanizmu rozrządu wchodzi wał krzywkowy, koło zębate napędu, zawory, a także sprężyny.

– Układ smarowania – dostarcza odpowiednią ilość oleju do poszczególnych punktów silnika, które wymagają smarowania (głównie łożyska wału korbowego). Pompa oleju pobiera substancję ze specjalnej miski i tłoczy ją do jednostek napędowych. W tym układzie duże znaczenie ma również efektywność filtrów oleju.

– Układ chłodzenia zapewnia silnikowi właściwą temperaturę pracy poprzez odprowadzenie z głowicy, tłoków i cylindrów silnika nadmiernej ilości ciepła, która wytworzyła się w procesie spalania. Warto dodać, że w przypadku silników chłodzonych cieczą, silniki posiadają kanaliki, przez które przechodzi substancja chłodząca. Z kolei w silnikach chłodzonych powietrzem, poszczególne jednostki wyposażone są w konstrukcję zwiększającą odprowadzanie ciepła na zewnątrz.

– Układ zasilania odpowiada za dostarczenie do cylindrów odpowiedniej ilości powietrza i mieszanki paliwowej. Oprócz tego odpowiada też za optymalne warunki pracy silnika w każdych warunkach.

– Układ wylotowy, którego zadaniem jest odprowadzanie na zewnątrz spalin, które są usuwane z cylindrów silnika.

Regularne i precyzyjne sprawdzanie funkcjonalności silnika w sprawdzonym warsztacie

Praca silnika, tak jak każdego innego elementu samochodu, powinna być cyklicznie weryfikowana. Najlepiej, jeśli takie działanie przeprowadza doświadczony personel, posiadający wiedzę dotyczącą części danego modelu auta. Specjalistyczny zakład posiada też bezpieczne stanowisko pomiarowe i gwarantuje pomoc ekspertów, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania klientów. Dodatkowo, profesjonalne punkty zapewniają konkurencyjne ceny usług i szybki czas wykonywania zleceń.

2020-10-14T10:58:08+00:0024 Kwiecień, 2020|