Co to jest chip tuning?

Większość producentów samochodów pozostawia w swoich pojazdach spory margines wytrzymałościowy. Zazwyczaj robią tak z dwóch powodów. Po pierwsze, rezerwa stanowi zabezpieczenie przed nieodpowiednią eksploatacją samochodu, dzięki temu auta mogą dalej funkcjonować, pomimo korzystania z paliwa słabej jakości lub niedbania o terminową wymianę kluczowych części. Po drugie, ceny aut sprzedawanych w Europie są ściśle powiązanie z mocą silnika — zmniejszając jego osiągi, można zaproponować klientom niższą cenę. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy trwale skazani na powolną jazdę. Chip tuning skutecznie rozwiązuje ten problem. Umożliwia poprawienie mocy silnika nawet o kilkadziesiąt procent, a tym samym zwiększenie komfortu jazdy, bez poważnych konsekwencji dla jego żywotności. W przypadku pewności, że samochód będzie używany we właściwy, odpowiedzialny sposób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z takiego rozwiązania.

Jak przebiega chipowanie samochodu?

Podniesienie mocy silnika odbywa się za pomocą trwającego ok. 1-2 godziny zabiegu, który polega na wprowadzeniu zmian w oprogramowaniu auta. Przed przystąpieniem do tych modyfikacji, konieczne jest szczegółowe sprawdzenie stanu konkretnego silnika miarodajnymi metodami. Starannie przeprowadzona diagnostyka wykluczy możliwe usterki, a także pomoże ustalić najbezpieczniejszy zakres zmian.

Następny krok stanowi elektroniczna zmiana oprogramowania sterowników silnika, w wyniku której zwiększa się moment obrotowy jednostki napędowej, a w rezultacie poprawiają się osiągi silnika. Nie wymaga to mechanicznej ingerencji w sam silnik ani w inne podzespoły auta – wszystko sprowadza się do modyfikacji oprogramowania. Na koniec, samochód zostaje jeszcze raz poddany diagnostyce, aby zyskać pewność, że cały proces przebiegł pomyślnie, parametry silnika zostały zwiększone i nie istnieje żadne niebezpieczeństwo dla użytkownika pojazdu. Do przeprowadzenia tego zabiegu potrzebny jest zarówno specjalistyczny sprzęt, jak i fachowa wiedza, więc może zostać przeprowadzony wyłącznie w warsztatach oferujących taką usługę.

W jaki sposób chip tuning poprawia komfort jazdy?

Chipowanie silnika powinno pomóc w zyskaniu większej dynamiki i zwrotności. Samochód będzie sprawniej pokonywał wzniesienia, a także łatwiejsze stanie się wyprzedzanie na zakręcie. Poprawnie przeprowadzony zabieg to nie tylko zwiększenie osiągów silnika. Dzięki zrównoważonej jeździe zmniejszy się również zużycie paliwa, a to oznacza duże korzyści ekonomiczne. Co więcej, właściwe wykonanie chip tuningu nie zwiększy emisji do atmosfery niebezpiecznych dla środowiska substancji. Pozwala to cieszyć się lepszymi osiągami ze świadomością, że nie szkodzi się swojemu otoczeniu. Aby jednak faktycznie zyskać komfort oraz bezpieczeństwo, nie należy podejmować decyzji o chipowaniu zbyt pochopnie i korzystać z podejrzanych ofert. Jedynie sprawdzone warsztaty, posiadające doświadczenie oraz właściwe zaplecze technologiczne, przeprowadzą ten zabieg w odpowiedni sposób, a swoje usługi obejmą gwarancją.

2020-10-14T11:00:59+00:0030 Czerwiec, 2020|